Aktualności

AKCJA – MEDYCYNA CHIŃSKA DLA UKRAINY

Nasze Towarzystwo przyłącza się do ogólnoświatowej akcji pomocy dla Ukrainy. Jako praktycy medycyny chińskiej dysponujemy potężnymi środkami aby skutecznie i szybko wspomóc uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Niezależnie od specjalizcaji – ziołolecznictwo, akupunktura, masaż tui na, dietetyka – możemy przyczynić się do poprawy stanu psycho-fizycznego tych cierpiących ludzi. Wielu z nich doświadcza zaburzeń Shen związanych z traumą, negatywnymi emocjami, bezsennością – ten psychiczny aspekt zdrowia może być bardzo sprawnie uzdrowiony przy pomocy metod medycyny chińskiej.  Wszelkie inne towarzyszące zaburzenia zdrowia tj. urazy, infekce możemy leczyć akupunkturą, masażem i ziołami. Akupunktura jest w warunkach polowych najłatwiejsza i niezwykle skuteczna: m.in. „battlefield acupuncture”, czyli akupunktura ucha stosowana powszechnie przez US Army – wielu z Was zna akupunkturę ucha nawet w znacznie szerszym zakresie.

Zachęcamy Was – jako praktyków medycyny chińskiej do otwarcia swych gabinetów dla uchodźców z Ukrainy i świadczenia swych usług bezpłatnie. Możecie również skontaktować się z organizacjami, fundacjami oraz samorządami itp. zapewniającymi pierwszą pomoc i zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy. Być może również w takich miejscach można będzie robić doraźne zabiegi akupunktury.

Podkreślić należy, że medycyna chińska jest również medycyną akademicką, jest świetnie przebadana naukowo zgodnie z metodologią Evidence-Based Medicine (EBM). Tylko w ramach samej akupunktury, na podstawie badań EBM opracowano na całym świecie (większość w najwyżej rozwiniętych krajach!) prawie 6 tysięcy CPG (Clincal Practice Guidlines, czyli zaleceń do praktyki klinicznej). Dotyczą one ponad 500 różnych chorób, które powinny być leczone akupunkturą jako metodą pierwszego wyboru ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo i walory ekonomiczne!

We współpracy z Amerykańskim Stowarzyszeniem Akupunktury przygotowujemy wsparcie materialne dla akcji – MEDYCYNA CHIŃSKA DLA UKRAINY. O szczegółach będziem informować niebawem.

OŚWIADCZENIE

Z uwagi na skargi dot. praktyki terapeutycznej p. Marii Sędziak, oświadczamy że nie jest ona członkiem Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz że metody przez nią stosowane nie są zgodne z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Nasze Stowarzyszenie w kwietniu 2018 r. wysłało do p. Sędziak pismo informujące o naszym stanowisku w kwestii praktyk przez nią stosowanych.

KODEKS BEZPIECZNEJ PRAKTYKI TERAPEUTYCZNEJ

Poniżej zamieszczamy Kodeks Bezpiecznej Praktyki Terapeutycznej, stworzony i zalecany przez Europejskie Towarzystwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej – ETCMA. Zawiera on również procedury i środki bezpieczeństwa, które powinny być stosowane w związku z epidemią COVID-19.

KODEKS 1 – tutaj

KODEKS 2 – tutaj

TMC W DZIAŁANIACH PRZECIW EPIDEMII COVID-19

Jak wiemy epidemia COVID-19 w Chinach została opanowana dzięki działaniom Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Okazały się one bardzo skuteczne a jej receptury ziołowe zostały zaakceptowane na poziomie rządu Chin i rekomendowane jako główne środki do walki z wirusem. Poniżej zamieszczamy cały pakiet cennych informacji opisujących strategię leczenia zastosowaną w Chinach, studium COVID-19 oraz zalecenia dotyczące profilaktyki i terapii w tym zakresie. Polecamy lekturze i studiom 2 pakiety informacji:

1. Materiały przesłane naszemu Stowarzyszeniu przez prof. Jing Zhao z China Academy of Chinese Medical Science:

– Zalecenia dot. profilaktyki zdrowia w trakcie epidemii COVID-19 – tutaj

– Przewodnik kliniczny w diagnozie i leczeniu COVID-19 – tutaj

– Zalecenia dot. terapii akupunkturą i moksybucją – część 1 i część 2

– Artykuł z „Chinese Journal of Integrative Medicine” – „Can Chinese Medicine be used for prevention of corona cirus disease 2019? A review of historical classics, research evidence nad current prevention programs” – tutaj

– Artykuł z „eLotus” – „How COVID-19 is currently treated in China with TCM” – tutaj

2. Materiały zamieszczone na stronie Instytutu Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie przez dyr. Marka Kalmusa, zawierające obszerne studium tematu autorstwa kilku profesorów chińskich, w tym profesora Suna Peilina wykładającego medycynę chińską w Polscetutaj.

PTTMC zostało członkiem WFAS !

Miło nam poinformować, że PTTMC zostało przyjęte w poczet Word Federation of Acupuncture-Moxibution Societies (WFAS), podczas Walnego Zgromadzenia Członków odbywającego się w grudniu 2017 r. w Pekinie. Cieszymy się, że zostaliśmy uznani i zaproszeni do dużej i prestiżowej rodziny stowarzyszeń medycyny chińskiej z całego świata.

WFAS liczy ponad 200 stowarzyszeń członkowskich TCM z całego świata. Marek Kalmus spotkał się z członkami zarządu WFAS w dniu 10 października 2017 w Warszawie podczas ich dwudniowej wizyty w Polsce (będącej częścią międzynarodowej promocji akupunktury i moksybucji). W wyniku tych rozmów zarząd PTTMC złożył w drugiej połowie października aplikację członkowską, która pod koniec listopada br. została zarekomendowana przez zarząd WFAS do rozpatrzenia podczas grudniowego Walnego Zgromadzenia WFAS.

Dodatkowo podczas obrad Walnego Zgromadzenia WFAS, Gerd Ohmstede – prezes ETCMA (Europejskiego Stowarzyszenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej) został wybrany na vice prezesa WFAS a Marek Kalmus – prezes PTTMC, na członka komitetu wykonawczego.

REKLAMA TERAPEUTÓW TMC NA PORTALU „ZNANY LEKARZ”

Dzięki naszym staraniom, terapeuci medycyny chińskiej mają już możliwość korzystania z portalu internetowego „Znany lekarz”. Po zarejestrowaniu się należy na razie wybrać specjalizację – „specjalista medycyny naturalnej”. Jest to bardzo popularne źródło informacji wśród pacjentów i umożliwia bezpłatną reklamę usług na terenie całej Polski. Pracujemy nad tym, aby wkrótce można było się tam rejestrować jako „specjalista medycyny chińskiej”. Adres portalu – https://www.znanylekarz.pl/.

UBEZPIECZENIE OC DLA TERAPEUTÓW MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

Istnieje możliwość wykupu ubezpieczenia OC dla terapeutów medycyny chińskiej będących członkami zwyczajnymi  lub nadzwyczajnymi Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Więcej informacji tutaj.